fbpx

Két gyermekintézmény korszerű hőszigetelését támogatja a BACHL a Várépítő Pályázaton

Szerte az országban 14 gyermekintézménynek és 3 műemléknek jut idén támogatás az építőipar legrégebbi jótékonysági összefogása, a Várépítő pályázat jóvoltából. A 18 felajánló építőanyag gyártó cég – közte a kezdeményezésben hosszú évek óta partner BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft. –, szövetség és építőipari médiacsatorna nettó 15 millió forintnyi építőanyagára, valamint több mint másfél millió forintnyi készpénzére idén 30 intézmény pályázott.

A Build-Communication 2010 óta Várépítő pályázat néven üzemelteti az építőipari cégek legrégebbi, és a legtöbb forrást az igénylőkhöz eljuttató összefogását. A pályázat lassan két évtizede – 2010 előtt más néven – gyűjti az építőipari cégek felajánlásait és juttatja el olyan gyermekintézmények és műemlékek számára, melyek elkötelezettek az építkezés, felújítás megvalósítása iránt, ám szűkös forrásaik nem tennék lehetővé a teljes körű, korszerű és igényes munkát. A pályázaton gyakran olyan kistelepülések gyermekintézményei indulnak, melyek pusztán néhány szobában végeznek komoly szakmai munkát, és akár egyetlen csoportszoba, vagy a rossz állapotú tető biztonságos felújítása is óriási előrelépést jelent az intézmény fejlesztésében.

Fontos társadalmi célok

A BACHL idén két gyermekintézmény korszerű hőszigetelésének biztosításával támogatja az időtálló értékek továbbvitelét, olyan fontos társadalmi célok mellé állva, mint az integráció és a minőségi oktatás. A BACHL a Várépítő pályázat keretében a debreceni Fény Felé Alapítvány a fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok lakhatását szolgáló Kincsesláda Ház építéséhez biztosít hőszigetelő anyagot csaknem 120.000 Ft értékben, a veszprémi Padányi Katolikus Iskola tetőtéri oktatási és technikai helyiségei hőszigeteléshez pedig közel 400.000 Ft értékben adományoz korszerű építőanyagot.

Fény Felé Alapítvány önálló életvezetésre nem képes, fogyatékkal élő fiatalok számára biztosít életük végéig lakhatást az épülő Kincsesláda Házban. Az intézményt a komplex szemlélet érvényesítése jellemzi: nemcsak lakhatással, hanem a lakóotthonhoz közel működő műhely révén munkalehetőséggel és fejlesztéssel is segítik a fiatalokat abban, hogy hasznos tagjaivá válhassanak a társadalomnak. A Várépítő pályázaton összesen több mint 700 ezer Ft értékű támogatást kaptak a felajánló cégektől.

A veszprémi Padányi Katolikus Iskola a tetőtérben működő 4 oktatási és 2 technikai (szerverszoba, stúdió) klimatizálása kapcsán a helyiségek utólagos hőszigeteléséről döntött az energiahatékonyság növelése és a tanítás-tanulás feltételeinek javítása céljából. A BACHL termékkínálatában kiemelt szerepet játszanak a tetőtér utólagos hőszigetelésére speciálisan alkalmas hőszigetelő-anyagok, így az iskola korszerű, fenntartható, kis ökológiai lábnyommal rendelkező alapanyaghoz jutott a fejlesztés megvalósításához.

Az elmúlt évek mérlege

A Várépítő pályázaton az elmúlt 8 évben a pályázók száma meghaladta a hatszázat, és a több mint nettó 100 millió forint értékű építőanyagból 147 nyertes intézmény kaphatott eddig támogatást. A felajánlásokat szinte az első évtől változatlan felállásban működő, neves közéleti személyiségekből álló zsűri ítéli oda olyan intézményeknek, amelyek valamennyi önerő felmutatásával képesek saját körülményeik javítása érdekében beruházásba fogni.

2019-ben az előző évekhez hasonlóan nettó 15 millió forintnyi építőanyag-felajánlás, 1,5 millió Ft készpénz, és – a tetőfedőket tömörítő szövetségeknek köszönhetően – több helyen a tető felújítások egyes szakaszaihoz szakmunkát végző mesterek is érkeznek.

A 2019-ben pályázatot benyújtó 27 gyermekintézmény és 3 műemlék közel 30 millió Ft értékű építőanyagot igényelt. A rendelkezésre álló forrásokat a zsűri 14 gyermekintézmény (egy intézmény az építkezés két üteméhez is), és 3 műemlék között osztotta szét.

A Várépítő Pályázat bíráló bizottságának elnöke Vadász György, Kossuth-, Ybl- és Steindl-díjas építész, tagjai: Beleznay Éva okleves építészmérnök, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) alelnöke, Budapest volt főépítésze; Nagy-Kálózy Eszter, Jászai Mari-díjas és Amfiteátrum-díjas színművész; Ráday Mihály, a Város és Faluvédők Szövetsége (Hungária Nostra) elnöke, Kossuth-díjas alkotó; valamint Tóth Balázs építész, az Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft. szakértője.

További információ: www.varepitopalyazat.hu