fbpx

Fókuszban a tetőtér – klasszikus ásványgyapot szigetelés természetes kötőanyaggal

A padlásfödémek szigetelését – a hőveszeteséghez képest – sem feújításnál, sem újépítésnél nem vesszük még mindig elég komolyan. Régen tetőszigetelés gyanánt egy rétegben, gyengén hőszigetelő és vékony (max. 10 cm) anyagokat építettek be a 15 cm magas szarufák közeibe. A belső burkolat mögött pedig páratechnikailag nem megfelelő, más célra gyártott fóliákat, kátránypapírokat találunk. 

A szakszerűtlen kivitelezés során a fólia átlapolások nem lettek leragasztva, a belső páratechnikai fóliát átlyukasztották az elektromos vezetékekkel, és nincs átszellőztetett légrés.

A szerkezet így nyáron rosszul szigetel, télen pedig a bejutó porhó és csapadék akadályoztatott lefolyása miatt a cseréptartó lécek elkorhadhatnak. Röviden: a lakóterek élhetetlenek: nyáron melegek, télen kifűthetetlenek, nedvesednek és penészesednek.

Nem mindenki építi be a tetőteret, de vagy a magastető, vagy a padlásfödém szigeteléséről való gondoskodás létfontosságú! Egyrészt a komfortérzetünk növelése, másrészt az adott épület energiafogyasztásának számottevő csökkentése miatt.

A padlástérből kialakítani kívánt lakótér akkor lesz igazán komfortos, ha belmagassága „nem nyomja agyon a lakót”. A ráfordítást lehet kissé csökkenteni azzal, ha az eredeti szarufák kerülnek vissza a tetőbe, ám ekkor is feltétlenül szükséges a faanyagok statikai- és faipari állagvizsgálata. Az optimális végeredmény biztosítása érdekében elengedhetetlen a komplett tetőszerkezeti rétegrend gondos megtervezése és kivitelezése.

Ha a padlásteret nem használjuk lakótérként, nem szeretnénk fűteni, akkor érdemes zárófödémben gondolkodnunk. Mit értünk zárófödém hőszigetelésen? Megfelelő szigetelőanyagok vízszintes padlásfödémre helyezésével elzárjuk a kiszökő hő útját. A zárófödém hőszigetelése egyébként semmiféle különleges szaktudást nem igényel, így akár a munkadíj is megtakarítható a folyamat során, továbbá magastetővel szemben vizsgálva költségek szempontjából sokkal előnyösebben kivitelezhető. 

Első lépésben el kell dönteni, hogy járható, vagy nem járható padlásfödémet szeretnénk készíteni. 

Legegyszerűbb megoldásként, azaz nem járható padlásfödémre, a legmagasabb hővezetési tényezőjű szálas ásványgyapot szigetelőanyagból 30 cm vastagság leterítése elégséges – alacsonyabb lambdájú anyagból pedig ennél kevesebb is elég. Költséghatékony szempontból is tökéletes megoldást nyújt minderre az A1-es tűzvédelmi kategóriába sorolt URSA DF 39 LIGNIN. 

Ha mégis a tetőszigetelést választjuk, de maradunk a szálás hőszigetelésnél, a rétegrend első lépéseként, a szarufákra felül páraáteresztő tetőfóliát kell elhelyezni, az átlapolásoknál a gyárilag felhordott ragasztósávval kialakítva a szélzárást. A szerkezetet kívülről cserépfedés zárja le, közte és a fólia között minimum 5 cm magas átszellőztetett légrés beiktatásával. Belülről a minimum 15 cm tartómagasságú szarufaközökbe kell beszabni az ásványgyapot szálas szigetelőpaplant, mely szarufák közé való tökéletes befeszülését 1,5-3 cm ráhagyással kell biztosítani, és ügyelni kell a szigetelőanyag toldásainak szoros egymáshoz illesztésére is. Az elkészült szigetelőanyag rétegre – a szarufák alá – vízszintes fa vagy fém tartóvázak közé, javasolt még egy második réteg hőszigetelést is elhelyezni, minimum 10-15 cm vastagságban. A rétegrendet belül a vázszerkezetre felületfolytonosan és légtömören rögzített pára- és légzáró fólia fedi, amelyet az áttöréseknél öntapadó ragasztószalaggal kell körbegallérozni.

Fenti rétegrend szerinti felújítás után a hőátbocsátási tényező értéke gond nélkül megfelel az U= 0,17 W/m2K értéknek, amely az építőipari szabályozásban jelenleg meghatározott minimum követelmény.

A közelmúltban ismerhette meg a magyar piac a lignin kötőanyaggal készült szálas ásványgyapot szigetelőanyagot, az URSA DF 39-et.

A lignin, a szálak összetartására alkalmazott, megújuló forrásból nyert természetes növényi polimer nyersanyag. A késztermék puha tapintású, és nincs kiporzása. Stabil, szilárd, és ellenáll a természetes kártevőknek (baktériumok, gombák), víznek, UV sugárzásnak.  Beépítésével azon felül, hogy klíma és akusztikai szempontból komfortos helyiségeket nyerünk, még az egészségbarát belső terek biztosítása is garantált. 

Járható padlásfödémre, továbbá szarufák közötti és alatti magastető hőszigetelésre magasabb követelményértékek és műszaki tartalom elérése érdekében  polisztirol és poliuretán keményhab megoldások is kínálkoznak a BACHL portfóliójában. 

Kedves Látogató!

Az idei évben december 11.-éig várjuk megrendeléseiket. A kiszállítások ütemezésénél kérjük vegyék figyelembe, hogy az utolsó kiszállítás napja december 20.

Amennyiben az ünnepi időszakban valamilyen igény merül fel, kérem hívják a +36 56/586-500 telefonszámon kollégánkat, ügyeleti napokon december 2024. december 23-án, 30-án, 31-én, valamint 2025. január 2-3. között.

2025. január 6-tól mindhárom telephelyünkön továbbra is várjuk az Önök megrendeléseit, forduljanak hozzánk bizalommal!