2030-ig az európai műanyaggyártók 7,2 milliárd eurót fektetnek kémiai újrahasznosításba, mely egyre inkább a hulladékmennyiséget csökkentő technológiák népszerűsítését támogatja. A kémiai újrahasznosítás lényege, hogy a műanyagok alapelemeit nyerik vissza, ennek köszönhetően a szűz alkotóelemekkel azonos minőségű alapanyagokat lehet ismét gyártani a használt műanyagokból.
„A kémiai újrahasznosítás gyökeres változást hoz, és egy kulcsfontosságú építőeleme a megújuló gazdaságnak.” – Markus Steilemann, Európai Műanyaggyártók Szövetségének elnöke
Az EPS újrahasznosítása
Az EPS anyag nem okoz allergiát, nincs kipárolgása, mivel a polisztirol golyók egymáshoz ragasztása gőzöléssel és nem ragasztással történik. Fontos megjegyezni, hogy önmagában nem számít veszélyes anyagnak, de tilos a szemétbe dobni, helyette hulladékudvarokban kell elhelyezni, ahol a környezet károsítása nélkül 100%-ban újrahasznosítják.
Egy új holland üzem teljes egészében újrahasznosítja az expandált polisztirol (EPS) bontási hulladékát, és annak adalékanyagait is kezeli:
“Az EPS-ipar folyamatosan keresi a módját annak, hogy növelje újrahasznosítási képességeit. Ennek az üzemnek az a célja, hogy előkészítse az utat hasonló EPS-újrahasznosító üzemek építéséhez Európa többi részén.” – Lein Tange, PolyStyreneLoop
Forrás: elobolygonk.hu