GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
A HŐSZIGETELÉS EGYÚTTAL HANGSZIGETELÉS IS?
Nem! A hagyományos EPS keményhab hőszigetelő anyagok akusztikai tulajdonságai kedvezőtlenebbek, ezért hangszigetelésre lágy anyagot érdemes alkalmazni, pl. BACHL Nikecell LH T2 vagy T4.
DUPLA VASTAG HŐSZIGETELÉS ELKÉSZÍTÉSE ESETÉN A KÖLTSÉG IS A KÉTSZERESE LESZ?
Nem mert, csak a polisztirol 1 m2-re vetített ára fog megváltozni a többi elem és a munkadíj költsége ugyanannyi marad. A BACHL Extrapor EPS 80 grafitos szigetelés lehetővé teszi, hogy vékonyabb rétegvastagsággal elérjük a kívánt eredményt.
AZ EPS LEZÁRJA A FALAMAT ÉS PENÉSZEDNI FOG?
Nem, az EPS páraáteresztő („lélegző”) képessége a fáéval megegyező. A penészedés a rosszul megválasztott szigetelés, vagy annak hiánya miatt keletkezik. A megfelelő anyagú, vastagságú, és a ház valamennyi felhasználási területén szakszerűen elkészített szigetelés megakadályozza a penészedés kialakulását.
HOL LEHET MEGVÁSÁROLNI A BACHL TERMÉKEKET?
Építőanyag kereskedőkön keresztül történik az értékesítés. Az Önhöz legközelebb eső kereskedés, valamint a megfelelő típusú és mennyiségű anyag kiválasztásához forduljon bizalommal Értékesítési- és műszaki szaktanácsadó kollégáinkhoz.
VAN-E KÜLÖNBSÉG A GRAFITOS ÉS FEHÉR EPS HŐSZIGETELŐ KÉPESSÉGE KÖZÖTT?
Igen, közel 20%-kal kedvezőbb a grafitos BACHL Extrapor EPS hővezetési tényezője, hőszigetelő képessége.
MIVEL VÁGHATÓ A PIR HAB?
Mivel hőre keményedő anyag, ezért a polisztirol vágóval nem vágható. Késsel, valamint elektromos és nem elektromos fűrésszel (a pontos élek érdekében apró fogazatúak előnyben) vágható.
TUDJUK-E SZÁLLÍTANI A HOMLOKZATI SZIGETELÉSHEZ A RENDSZER TÖBBI ELEMÉT IS? RAGASZTÓ, HÁLÓ, PROFIL STB.
A hőszigetelő rendszer ezen elemei nálunk nem beszerezhetőek, építőanyag kereskedők, illetve vakolatgyártó rendszereket értékesítő cégek tudnak ebben segíteni.
MILYEN VASTAGSÁGBAN KAPHATÓAK A HŐSZIGETELŐ TÁBLÁK?
Polisztirol tábláink 20-300 mm, poliuretán tábláink táblamérettől függően 20-240 mm, vagy 80-240 mm vastagságban állnak rendelkezésre.
A PIR TÁBLÁK KASÍROZÁS NÉLKÜL IS KAPHATÓK?
Igen, de ebben az esetben a gyártástechnológiából adódó többletmunka a termék árában is megmutatkozik.
HOGYAN JÖN LÉTRE A POLIURETÁN (PIR)?
A poliuretén két alap alkotója a poliol és az izocianát poliaddícós reakció révén, a habosításhoz használt pentán gáz hatására jön létre. A poliuretán több mint 90 %-ban zártcellás szerkezetű, melynek belsejében található a pentán. A két alapanyag elegye kb. az 50 szeresére dagad, majd megszilárdul.
MIÉRT A POLIURETÁN (PIR) A LEGJOBB HŐSZIGETELŐ ANYAG ?
A cellák belsejébe zárt pentán kiváló hőszigetelési értékének köszönhetően a poliuretán a nyugvó levegővel megegyező hővezetési tényezővel rendelkezik
(λ = 0,022 W/mK).
HOGYAN VISELKEDIK A PIR NEDVESSÉGGEL SZEMBEN?
Zártcellás anyag lévén a nedvesség nem tud az anyag belsejébe jutni. 28 napos vízbemerítési próba során a lapok vízfelvétele mindössze 1,3 tf%, mely a vágott felületeken megtapadó nedvességből adódik. A poliuretán (PIR) páradiffúziós tényezője (μ) a kasírozásoktól függően 30-150.
MILYEN HŐMÉRSÉKLET-TARTOMÁNYOKBAN HASZNÁLHATÓ A POLIURETÁN?
A poliuretán keményhab lemezek tartósan -30 °C ill. +90 °C-os hőmérséklet-tartományban alkalmazhatók, rövid ideig akár a 250 °C-os hőmérsékletet is elviselik.
MEGRÁGJA-E AZ EGÉR A PIR HŐSZIGETELŐ ANYAGOT?
A beépített poliuretán (PIR) hőszigetelő anyagban a rágcsálók általi károkozás kizárható: erre egyrészt az alkalmazott alapanyagok gyártója (BAYER AG.) általi garanciavállalás, másrészt az alumínium kasírozás visszatartó hatása a biztosíték. A németországi anyavállalat több évtizedes kisérletei, tapasztalatai alapján - megfelelő beépítés mellett - szinte teljesen elkerülhető a rágcsálók okozta károsodás.
LAPOSTETŐ SZIGETELÉSNÉL LEHET-E LÁNGHEGESZTÉSSEL VAGY FORRÓ BITUMENNEL RÖGZÍTENI A BITUMENES VÍZSZIGETELŐ ANYAGOKAT PIR HŐSZIGETELŐ ANYAG FELETT?
A PIR anyagok tartós hőterhelése -30 - +90 °C között van, de rövid ideig a +250 °C-t is képes elviselni, tehát forró bitumenes és lánghegesztés is alkalmazható.
MI TÖRTÉNIK A PIR ANYAGGAL, HA NAPSÜTÉS ÉRI?
A gyárban, ipari körülmények között készült PIR habok vegyileg teljesen semlegesek és stabilak. Napsütés (UV-sugárzás) hatására sem bomlanak el, csak felületük kis mértékben elszíneződik, barnul, ami minimális optikai értékvesztés, a cellákba zárt gázok nem károsodnak, az anyag megőrzi kiváló tulajdonságait.
MIBŐL KÉSZÜL A POLIURETÁN?
A poliuretánok olyan szerves anyagok, melyek kőolajból, kőolaj származékokból készülnek.
HÁNY KILOGRAMM EGY KÖBMÉTER PIR?
A BACHL Kft. által gyártott PIR anyagok kasírozástól függően 30-31 kg/m3 térfogatsúlyúak.
LÉPÉSÁLLÓ A PIR?
A köznyelv által lépésállónak nevezett nyomószilárdsági érték a 0,1 N/mm2-es érték. (100 kPa)
A BACHL Kft. által gyártott PIR anyagok maximálisan teljesítik a lépésállóság elvárását. Anyagaink minimum 0,15 N/mm2 (150 kPa) nyomószilárdsági értékkel bírnak.
OLDÓSZEREK KÁROSÍTJÁK-E A PIR-T?
A poliuretán (PIR) anyagok vegyileg stabil szerkezetűek: oldószerekkel , lágyítókkal, benzinnel, gázolajjal és általános építőipari kemikáliákkal szemben védettek.
HOMLOKZATI SZIGETELÉSRE ALKALMAS-E A PIR?
Klasszikus homlokzati hőszigetelésre (felragasztva, hálózva, tapaszolva) a kasírozó anyagok miatt nem alkalmasak a BACHL Kft. PIR termékei. Nyugati országokban gyártanak más speciális technológiával előállított homlokzati PIR lapokat. A kasírozott termékek előtétfalas, kiszellőztetett homlokzati szigetelés készítésénél alkalmazhatóak.